Розвивальне навчання
Сутність технології особистісно орієнтованого
навчання
Метою розвивального навчання є формування активного, самостійного творчого мислення учнів і на цій основі поступового переходу до самостійного навчання.
Завдання розвивального навчання: формування особистості з гнучким розумом, розвиненими потребами до подальшого пізнання й самостійних дій, певними навичками та творчими здібностями.
Ефективності уроку сприяють такі знання вчителя:
- про рівень розумового розвитку учнів;
- про їх ставлення до навчання;
- про вміння самостійно організовувати свою розумову діяльність;
- про творчий настрій на уроці;
- про психологічний контакт із класом;
- про вміння вчителя організовувати пізнавальну діяльність учнів.
Учитель повинен досить точно окреслити ті умови, що сприятимуть розвитку розуму, обмеживши ті, які цьому заважають і гальмують його розвиток. Від несподіваних і щораз неповторних варіацій позитивних і негативних умов і залежить у кожному індивідуальному випадку рівень розвитку розуму, здатності до судження.
Фрагмент уроку із застосуванням технології розвивального навчання.
Тема: Пряма і непряма мова. Інтонування речень з прямою мовою
Мета: поглибити знання
учнів про пряму мову; формувати загально пізнавальні вміння знаходити речення з
прямою мовою, правильно розставляти розділові знаки й інтонувати речення з
прямою мовою; розвивати творчі вміння складати речення з прямою мовою, а також
використовувати їх в усному і писемному мовленні; відрізняти пряму мову від
непрямої; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати у школярів любов і повагу до народних звичаїв, а також розуміння
усної народної творчості.
Тип уроку: урок засвоєння
нових знань (формування мовної компетенції)
Хід уроку
Організаційний момент
Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями
уроку
Вступне
слово вчителя
► У
процесі спілкування у мовців виникає потреба передавати чи відтворювати
висловлювання інших. Існує пряма передача чужої мови (пряма мова, діалог,
цитата) та непряма (непряма мова).
Опрацьовуючи цей розділ, ви навчитеся
знаходити речення з прямою і непрямою мовою, з цитатами, репліками діалогу та
визначати особливості їх, виражальні можливості; отримаєте знання про
розділові знаки при прямій мові, цитаті, діалозі та зможете їх обґрунтовувати;
здобудете вміння й навички заміняти пряму мову непрямою та порівнювати
виражальні можливості різних способів передачі прямої мови; усвідомите роль
речень із прямою мовою та діалогів у процесі створення усних і письмових
висловлювань різних видів.
I. Актуалізація теоретичних понять з теми
Бесіда за запитаннями
Ø Що вам відомо про пряму мову з
попередніх класів?
Ø З якою метою люди використовують
пряму мову?
Ø Яку структуру мають речення з
прямою мовою?
Ø Пригадати інтонаційні особливості
прямої мови. Навести приклади.
II. Засвоєння нових знань
Розвиток пошукової пізнавальної активності учнів
Вибіркова
робота на основі тексту
►
Прочитати текст, дотримуючись відповідної інтонації. Знайти й виписати речення
з прямою мовою. Якого значення вони надають висловлюванню? Проаналізувати
структуру їх.
БАБУСИНА НАУКА
Гумор такою ж мірою відображає духовний
світ народу, як його пісні, казки, легенди. Український народний гумор —
образний, добре приперчений, оптимістичний, необразливий, викликає усмішку, а
не брутальне «ги-ги».
«Як спалось? Чи сухо всталось?» —
запитувала мене малу ранком бабуся. Якщо я довго затримувалась у ванній,
приказувала: «Не мийся так довго, бо станеш біла-біла, ворона подумає, що сир,
і вкраде». Коли я сумувала, радила: «Бий лихом об землю, як швець мокрою
халявою об лаву». А ще зичила: «Дай тобі Бог здоров'я в ручки, у ніжки і в
животик трішки».
Від баби Люби почула я такі розповіді.
Везуть помираючого від голоду на цвинтар, а назустріч йому стара: «Чоловіче,
візьми сухарик, з'їси та й одужаєш». А він у відповідь: «Та це ж треба води
накачати, та наносити, та сухар розмочити... Поганяй до ями!»
Пам'ятаю бабусині приказки: «Дай Боже
нашому теляті вовка з'їсти», «Не дай Боже свині роги, а мужику — панства» і
улюблену — «Що громаді, те й бабі» (/. Ганюкова).
Пояснити
зміст бабусиних приказок.
Опрацювання теоретичного матеріалу
Речення
прямої мови
|
Засоби
зв'язку
|
Приклади
|
||
|
|
пряма
мова
|
непряма
мова
|
|
Розповідне
|
сполучники:
що, ніби, щоб
|
Передихнула,
промовила вголос: «Я вільна» (Р. Іваничук).
|
Передихнула,
промовила вголос, що вільна.
|
|
Питальне
|
сполучники
чи сполучні слова: хто, що, який, чий, котрий, де, коли, як тощо
|
«А куди
ви їдете, люди добрі?» — осмілився спитати Пав-лусь (А. Чайковський).
|
Павлусь
осмілився спитати, куди вони їдуть.
|
|
Речення
прямої мови
|
Засоби
зв'язку
|
Приклади
|
||
|
|
пряма
мова
|
непряма
мова
|
|
Спонукальне
|
сполучник
щоб
|
«Тосю,
ану йди сюди!» — закричав Юрко (Є. Гуцало).
|
Юрко
закричав, щоб Тося підійшла.
|
► Намалювати
схеми до речень з прямою мовою. Пояснити розділові знаки.
1. «Гарна
музика»,— шепнула заслухано Дарка (І. Вільде). 2. Махнові ж своє муляло: «Перекази козацькі, вони хай
трохи постороняться, розкажи, які перекази про нас складають». 3. Вус
Яворницького сердито ворухнувсь: «То не ідеал, до якого йдуть через руїни» (О. Гончар). 4. «Антон не з таких,— сказав
Мартин Джура,— проти своїх Антон не піде» (П. Панч). 5. «Свій мед, першої взятки,— не
втерпів боцман, щоб не похвалитись. І звертаючись до Марії, додав: — Уже чотири
вулики маємо, ціла пасіка...» (О. Гончар). 6. «А куди ви їдете, люди добрі?» — осмілився спитати
Павлусь (А.
Чайковський).
1. «П»,— а. 2.
А: «П». 3. А: «П». 4. «П,—а,—п»
5. «П,—а: —П…» 6. «П?» — а.
► Виконання творчих завдань і вправ на основі
опрацьованого теоретичного матеріалу
Дослідження-трансформація
►
Прочитати речення. Проаналізувати їх, визначивши слова автора та пряму мову.
Пояснити розділові знаки.
1. «Що ж
ти, Петре, стоїш, заступаючи півнебокраю?» (О. Забужко). 2. «У справжньому художньому творі не можна вийняти один вірш, одну
строфу, одну фігуру, один такт із свого місця і поставити в інше»,— зазначав
Лев Толстой. 3. Кажу дітям: «Подивімося в небо...» (В. Сухомлинський). В одній зі своїх статей
письменник Сергій Носань гнівно запитує: «Чому ж ми самі часто нехтуємо мовою
материнською, цим скарбом, з якого виростаємо?» 4. «Любіть Україну, всім серцем
любіть!» — закликав Володимир Сосюра.
Перебудувати
подані речення у складні. Записати їх. Що змінилося?
Алгоритм застосування технології:
► Навіщо?
Дана технологія застосовується для активізації творчого мислення учнів, їх переходу до самостійного навчання, вміння уважно слухати та сприймати;
► Коли?
Найкраще застосовувати технологію на другому та третьому етапах уроку: засвоєння (сприймання учнями теоретичний матеріал, застосування отриманих знань на практиці);
► Як?
Застосовувати пошукові вправи, завдання на розвиток уваги, сприймання на слух, перебудувати речення тощо. Активізувати наочне сприймання матеріалу (схеми, таблиці, презентації)
Супер! 5 балів.
ОтветитьУдалить